Odprawy celne kontenerów

Na samo słowo odprawa celna, co niektórym robi się gorąco. Niestety, ale zawód celnika nie do końca lubiany jest przez ludzi zajmujących się wysyłką i zakupem towarów z zagranicy. A niepotrzebnie! W gruncie rzeczy taka osoba wcale nie jest taka straszna, jak mogłoby się nam wydawać. Oczywiście ma ona do wykonania odpowiednie zadania, pełni konkretne role, ale jednocześnie dba o to, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem, w pełni bezpiecznie i na najwyższym poziomie. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na odprawach celnych w odniesieniu do kontenerów, a więc patrząc tutaj na aspekt transportu morskiego.

Import a przemyt

Istnieje zasadnicza różnica między importem, a przemytem. Przez wielu ludzi traktowana jest to praktycznie jako jedna usługa. To nieprawda! Mamy tutaj do czynienia z dwoma różnymi działaniami, w których import jest legalny, przemyt oczywiście nie. Chcąc wytłumaczyć zasadniczą różnicę między importem, a przemytem, towary sprowadzane przez importerów z zagranicy podlegają ocleniu i dzięki temu mogą one na obszarze celnym Unii Europejskiej być dopuszczone do legalnej sprzedaży. W przypadku zaś przemytu, wielu ,,sprzedawców” zamawia na dużą skalę tysiące produktów z zagranicy, nie płacą za to cła i sprzedają towary w krajach Unii Europejskiej. Ale jak tutaj możliwy jest taki transport? Według przepisów unijnych, przedmioty o wartości poniżej kilkudziesięciu towarów traktowane są jako ,, próbki” i nie wymagają one oclenia. Tacy pseudosprzedawcy zamawiają więc dziesiątki produktów na zasadzie właśnie próbek, określając je jako niewielkiej wartości produkty. Po ich otrzymaniu sprzedają je w odpowiedniej cenie i otrzymują za to pieniądze.

Czym więc dokładniej jest import towarów w kontenerach?

Wiemy już, jaka jest główna różnica między importem, a przemytem w prostym tego słowa znaczeniu. Skupmy się jednak teraz na imporcie w odniesieniu do oclenia produktów. Najprościej mówiąc, import jest to przeniesienie prawa własności, a więc umowy kupna – sprzedaży dla danych towarów lub usług między podmiotami gospodarczymi. Oczywiście dotyczy to podmiotów, które pochodzą z różnych krajów. Można pojęcie to także wytłumaczyć w inny sposób, a mianowicie to wytwarzanie konkretnych produktów za granicą i wprowadzanie ich na zagraniczny rynek, a więc na całkiem odrębny, krajowy obszar celny. Wraz z wejściem w 2004 roku do Unii Europejskiej, granicą polskiego obszaru celnego są granice Unii. Wszystkie towary, które pochodzą spoza tego obszaru, muszą podlegać ocleniu i przejść odprawę celną. Na granicy takiego obszaru celnego stoi celnik i to on odgrywa tutaj priorytetową rolę.

Celnik – nie taki straszny, jakby mogło się wydawać

Utarło się przekonanie, iż celnik zawsze będzie doszukiwał się problemu i w każdym przypadku znajdzie coś, co będzie przemawiało na niekorzyść dostawcy. Nie jest to prawdą. Jeśli wszystko odbywa się w pełni legalnie, to nie ma tak naprawdę czego się bać. Cała procedura celna może zostać zakończona pozytywnie, a wszelki towar zalegalizowany. Prawdą jest, iż wielu ludzi obawia się złożoności procedur celnych, uciążliwych formalności, a do tego i złośliwości urzędników. Są to jednak tylko stereotypy i podsłyszane informacje. Jeśli dana firma posiada aktywną, zalegalizowaną działalność gospodarczą i zamawia towar z zagranicy w pełni legalnie stając się importerem, a nie przemytnikiem, absolutnie nie musi ona całości procedur celno – podatkowych się obawiać. Nieprawdą jest, że procedury celne są skomplikowane, papierologia trudna w zrozumieniu, a celnicy to tylko złośliwi urzędnicy, którzy starają się wyszukać problemu.

xodprawa-celna-kontener.png.pagespeed.ic.4GTo1ai8Nv

Celnik to zawód, jak każdy inny. Oczywiście w przypadku przemytników, wiadomo iż musi on zastosować odpowiednie kroki, ale jeśli wszystko jest w pełni legalne, nie robi on absolutnie żadnych problemów. Jego zadaniem jest wychwytywanie nieuczciwości, a nie szukanie problemów tam, gdzie ich nie ma. Osoby, które zamawiają towar z zagranicy, powinny wcześniej skontaktować się z agencją celną, jeśli coś jest dla nich niezrozumiałe i niepewne. Zdarza się bowiem, że konkretne produkty mają różnego rodzaju ograniczenia importowe, które to wymagają specyficznych działań formalnych. Aby więc nie nabawić się niepotrzebnych problemów, lepiej dowiedzieć się wszystkiego wcześniej, a wtedy na pewno odprawa celna nie będzie stanowiła absolutnie żadnego problemu.

Niezbędne dokumenty do odprawy celnej

Kluczowe znaczenie w odprawie celnej mają podstawowe dokumenty, jakie należy przedstawić przewożąc towar. Istotne znaczenie ma na pewno: faktura handlowa, która musi zawierać informacje o walucie, jak również i o bazie dostawy. Kluczową rolę pełni także lista załadowcza, certyfikaty i świadectwa zgodności CE, a także list przewozowy, świadectwo pochodzenia , SAD, a także i inne, które wymagają konkretnych dokumentów, na przykład faktura na transport. Jeśli cała dokumentacja jest zgodna i kompletna, odprawa celna tak naprawdę nie stanowi absolutnie żadnego problemu.

awizacja balticon